STYRELSEN 2019-20


Elisabeth Getahun

Ordförande

Kontakt: elisabethgetahun@gmail.com

Ebba Johansson

Vice ordförande

Kontakt: ebba.2.johansson@elevmail.stockholm.se


Isabelle Blixt

Ekonomiansvarig

Kontakt: isablixt@gmail.com

Roze Ershad Yarandpour

PR-ansvarig

Kontakt: roze.yarandpour@gmail.com


Rozalina Bitzoidou

Mood manager

Kontakt: rozalina.b@hotmail.com


Selma Rezagic

Ordf. Sociala utskottet

Kontakt: rezagicselma@gmail.com


Sara Bengtsson

Sponsansvarig

Kontakt: sara.a.bengtsson@gmail.com


Emilia Salemyr

Studentansvarig

Kontakt: emilia.salemyr@gmail.com


Mikel Shenouda

Sekreterare

Kontakt: mikel.shenouda@outlook.com

 

Silfverfjäder

Maskot

Kontakt: blgelevkar@gmail.com

Favoritcitat: Elevkåren sover aldrig.

BLI EN DEL AV STYRELSEN

Hur ansöker jag?

Styrelsen 2018-19
Styrelsen 2018-19

Årsmötet är elevkårens högsta beslutande organ och sker genom en demokratisk röstning. Innan årsmötet har alla elever på skolan möjlighet att skicka in en kandidatur till valberedningen. Därefter lägger valberedningen fram ett förslag på kandidater till årsmötet. Även om du inte kommer med i valberedningen kan du fortfarande kandidera till posten du söker på plats. Årsmötet äger rum i slutet av april, alternativt början av maj varje år.